2031/​25

Nels Peter Andreas Bentzen (f. Kbh. 1812, d. s. st. 1876)

“Konservator Petersen i sit atelier”. Sign. monogram 1845–48. Olie på lærred monteret på masonit. 25×22.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 79, dennes auktion, del VII, Winkel & Magnussen 135, 1933 nr. 8. Winkel & Magnussen auktion 336, 1947 nr. 11.

Mindre retoucheringer/reparationer. Mindre krakeleringer og afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag