2049/776
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Håndgranat”. Tre pendler af messing. Udført hos Louis Poulsen på licens fra Valaistustyö/Artek, Finland, ca. 1960'erne. H. 34. (3)
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud