Julius Exner, efter. 19. årh. (f. København 1825, d. sst. 1910)
“Et bondegilde på Hedeboegnen”. Usigneret. Olie på lærred. 63×76.
Originalen er fra 1855 og ejes af Statens Museum for Kunst.
Lærred bør strammes op. Én reparation/lap på bagsiden. Minimale afskalninger samt mindre krakeleringer.
Ældre malerier og antikviteter, 11. februar 2013
25 bud