2124/233
Kinesisk kunstner, 19. årh.
Kinesisk håndrulle visende scener med de daoistiske udeødelige, gouache og tusch på silke monteret på papir. L. ca. 250 cm B. 17 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ca. 50 cm afrevne dele. Rifter og mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag