Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 100”. Reol af egetræ bestående af fire vanger, sekretær, kommode, skab og otte hylder. Udført hos Ry Møbler. H. 207. B. 310. D. 36/49.
Fire vanger, H. 207. D. 36 cm. Tre overhylder og otte hylder, B. 100. D. 36 cm. Kommode med fire skuffer, H. 52. B. 100. D. 49 cm. Sekretær med rum og indlagt lys, H. 52. B. 100. D. 36 cm. Skab med skydelåger, H. 52. B. 100. D. 36 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte vandskjolder.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013