1736/9151
Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design med Lesghi-stjerner og talrige udenomornamenter i form af stiliserede dyremotiver, rosetter, vævekamme m.m. 20. årh.s begyndelse. 152×116.
Proveniens: Rosendal slot, Helsingborg, Sverige.
Slidte frynser. Pletvis let slidt.
Tæpper, 6. september 2017
Vurdering
Hammerslag