1736/​9151

Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design med Lesghi-stjerner og talrige udenomornamenter i form af stiliserede dyremotiver, rosetter, vævekamme m.m. 20. årh.s begyndelse. 152×116.

Proveniens: Rosendal slot, Helsingborg, Sverige.

Slidte frynser. Pletvis let slidt.

Tæpper, 6. september 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag