1515/1602
Stor kande af fajance, dekoreret i farver med kronet våbenskjold, ved hanken påskrevet året 1550. Italien, 19./20. årh. H. 30 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mange afslag og revner og reparationer.
Varia, 9. april 2015
Vurdering
Hammerslag