1515/​1602

Stor kande af fajance, dekoreret i farver med kronet våbenskjold, ved hanken påskrevet året 1550. Italien, 19./20. årh. H. 30 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mange afslag og revner og reparationer.

Varia, 9. april 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
1.000 DKK