2049/92
Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus instrumenter, hjelm og bladværk, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Urværk stemplet Hersant Freres, Paris og Japy Frères. Louis XVI stil. 19. årh. H. 29.
Indridset CPR-nummer. Udskiftet bagbeklædning på låge, løst hængsel. Slitage på forgyldning. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag