Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)
En lille italiensk pige med sin tamburin. Sign. Elisabeth Jerichau Baumann 1875. Olie på lærred. 47×47.
Litteratur: “The Works of Madame Jerichau”, Art Journal, juni 1871. Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann”, 2018, omtalt og afb. s. 266.
Proveniens: Kunstnerens søn, maleren Holger H. Jerichau (1881), hans auktion 1885 nr. 75. Bruun Rasmussen auktion 776, 2007 nr. 1197.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020