2447/​902

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 55”. Bord med stel af stål. Top af ask. Formgivet 1957. Udført og mærket hos snedkermester E. Kold Christensen. H. 68,5. L. 180. B. 90.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hak og mindre afslag. Ujævnt falmet. Stel med rust. Metal beslag under bordplade, senere monteret.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?