1946/344
Kinesisk madskål med indsats og låg af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld med krysantemum og sommerfugl. Mærket. 20. årh.s begyndelse. H. 20. Diam. 19.
Uglaseret plet på lågknop. Overmalet med rødt på bagsiden. Let slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud