905/​836

Eduardo Chillida (f. Saint-Sébastien 1924, d. 2002)

“Aldizkatu I”, 1972. Sign. Chillada, 31/50. Radering, akvatinte. Lysmål 26×26,5. Bemærk: Bladet er stærkt beskåret, måler 36,5×38,2.

Litteratur: Van der Koelen 72026.

Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK