2148/​577

Royal Copenhagen

Fem vaser af porcelæn dekoreret med grågrøn krakeléglasur samt fugle- og blomstermotiver i mørkeblå og gylden glasur. Mærket hhv. 5048/2901, 5011/2799, 3062/3119, 73/5221 og 5062/3119. Udført hos Kgl. P. H. 13,5–34. (5)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Den højste vase med malingpletter. Den lavste vase med glasurdefekter hidrørende fra fremstillingen.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag