842/​1301

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-9”. Et sæt på seks stole med stel af forkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (6)

Proveniens: Hidrører fra tidligere produktionsleder ved E. Kold Christensen, ansat gennem 24 år.

Nordisk design, 26. september 2013

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK