842/1301
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-9”. Et sæt på seks stole med stel af forkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (6)
Proveniens: Hidrører fra tidligere produktionsleder ved E. Kold Christensen, ansat gennem 24 år.
Nordisk design, 26. september 2013
Vurdering
Hammerslag