2124/​75

Thangka med Padmasambhava siddende i dhyanasana med hænderne samlet på skødet, ansigt og krop dækket af guddomme. Antagelig Indien/Nepal, 20. årh. Billedfelt 96×78 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, foldemærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag