2436/282
Fire dele sølv, bestående af to tastevin samt en kasserolle, mester Pierre Hippolyte Fournerot samt brandyvarmer med stjerthank, mester antagelig Herman Ludvig Christensen, borgerskab København og Køge 1808–1852. Frankrig og antagelig Danmark. Vægt 826 g. H. 1,5–13 cm. (4)
Den ene hank løs ved samling. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud