2139/906
Et sæt på fem stole med stel af eg og ryg af lamineret teak, betrukket med mønstret uld. Model 308. Udført hos Randers Stolefabrik. (5)
Litteratur: Randers Stolefabrik, katalog 1954
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag