Foto endnu ikke klar
1514/12
Tysk standur med spilleværk i kasse af egetræ, urskive af messing med timekrans og plakette af tin. Sign. Tranckner Buxtehude. Værk med sekund- og datoangivelse samt spilleværk med ti klokker. Ca. 1800. H. 250.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Restaureret.
Ældre malerier og møbler, 30. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud