Foto endnu ikke klar
1514/​12

Tysk standur med spilleværk i kasse af egetræ, urskive af messing med timekrans og plakette af tin. Sign. Tranckner Buxtehude. Værk med sekund- og datoangivelse samt spilleværk med ti klokker. Ca. 1800. H. 250.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Restaureret.

Ældre malerier og møbler, 30. marts 2015

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

10 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK