2446/1154
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Månestensring af forgyldt sterlingsølv prydet med cabochonslebet månesten. Georg Jensen efter 1945. Dessin 11. Vægt ca. 4 g. B. 17 mm. Str. 51,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering