Olivia Holm-Møller (f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970)
Rytter i bjergegn. Sign. på bagsiden OHM. Olie på lærred. 79×84.
Proveniens: ABR auktion 268, 1971 nr. 321.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Moderne kunst og design, 14. november 2023