1839/723
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Fire vaser af lertøj, dekoreret med sort og hvid dobbeltglasur. Tre sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 14–22. (4)
Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle mindre afslag. Ene vase med tynd hals: to større afslag ved nederste kant.
Moderne kunst og design, 25. september 2018
Vurdering
Hammerslag
22 bud