895/​280

Jean Henri Hunziker (f. Aarau, Switzerland 1778, d. Paris 1832)

L'Amérique. Directoire kaminur af forgyldt og patineret bronze efter design fra 1799 af Jean-Simon Deverberie (f. 1784–d. 1824), allegori over Amerika, siddende kvinde med bue, pilekogger og spyd, alligator og palmetræ, profileret base med guirlander i relief. Skive af hvid emalje signeret 'Hunziker á Paris'. Frankrig ca. 1800–1815. H. 48. W. 37. D. 17.

Litteratur: Tardy II, Pendules Francaises, p. 246. Elke Niehüser, French Bronze clocks, p. 147–149 and no. 808, p. 235. H. Ottomeyer, P. Pröschel et al., Vergoldete Bronzen, Munich 1986, vol I, p. 381, fig. 5.15.28

Efter design fra 1799 af Jean-Simon Deverberie (1784–1824) original tegning på 'Bibliothèque Nationale', Paris.

Uret her og andre med lignende temaer kaldet 'Au bon sauvage' dukkede op i slutningen af 1700-tallet, som hyldest til den schweizisk filosof Jean-Jacques Rousseaus 'Homme Naturel'.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag