1642/218
Nicolai Abildgaard (1743-1809), tilskrevet
Tidlig dansk empire konsol af bemalet og delvist forgyldt træ. Ca. 1800. H. 78. B. 99. D. 35.
Lignende konsoller ses i Apistemplet i Frederiksberg Have.
Slitage. Bemaling delvist afdækket. Marmorplade af nyere dato.
Ældre malerier og møbler, 17. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag