1642/​218

Nicolai Abildgaard (1743-1809), tilskrevet

Tidlig dansk empire konsol af bemalet og delvist forgyldt træ. Ca. 1800. H. 78. B. 99. D. 35.

Lignende konsoller ses i Apistemplet i Frederiksberg Have.

Slitage. Bemaling delvist afdækket. Marmorplade af nyere dato.

Ældre malerier og møbler, 17. oktober 2016

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK