2016/​673

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Marmeladekrukke af stentøj modelleret med horisontalt mønster i relief. Dekoreret med blå glasur med grålige elementer. Sign. monogram. Forsynet med låg af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1938. Vægt 39 g. H. 12.

Nederste rille med ca. 3 minimale afslag, øverste kant med 1 mindre afslag.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag