880/933
Carlo Scarpa, tilskrevet (f. Venedig 1906, d. Sendai, Japan 1978)
“A fasce applicate'”. Skål af rødt og grønt glas med iriseret overflade. Antageligt udført ca. 1940 hos Venini, Murano, Italien. H. 10,5.
Litteratur: Marina Barovier: “Carlo Scarpa - Glass of an Architect”, næsten identisk skål afbilledet s. 220.
Aldersrelateret patina, herunder overfladeridser og mærker. Ej stemplet.
Glassamling, 26. september 2018
Vurdering
Hammerslag