2417/​134

Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni, udskåret med blomster, bladværk og svanehals samt kanneleringer. 18. årh.s slutning. H. 139. B. 61.

Manglende ornament ved top samt fod på urne. Spejlglasset anløbent. Mindre afskalninger. Revner i træet. Falmet. Brugsslitage. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag