2446/763
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Kommode af eg. Front med fire skuffer. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner. H. 70. B. 68,5. D. 54.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag.
Vurdering