1950/​768

Helena Tynell (f. Turpeinen 1918, d. 2016)

“Collar”. Vase af klart grøntonet glas, vasens øverste kant med slibninger i relief. Sign. Riihimäen Lasi Oy, H. Turpeinen (gift Tynell). H. 18,5. Diam. 20,5.

Alders- og brugspatina. Få overfladeridser og mærker - primært på indersiden.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.850 DKK

1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK