1950/768
Helena Tynell (f. Turpeinen 1918, d. 2016)
“Collar”. Vase af klart grøntonet glas, vasens øverste kant med slibninger i relief. Sign. Riihimäen Lasi Oy, H. Turpeinen (gift Tynell). H. 18,5. Diam. 20,5.
Alders- og brugspatina. Få overfladeridser og mærker - primært på indersiden.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag