1847/515
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Ringkrone med enkelt ring, cylinderformede fatningshuse og baldakin af bruneret metal, monteret med fire blus med skærme af ravfarvet glas. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. Diam. 64.
Rettelse 19/11–2018 : Fire bundskåle ravfarvet glas medfølger.
En overskærm med revne. Brugsslitage. Ridser og mærker. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud