1847/​515

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-2/2”. Ringkrone med enkelt ring, cylinderformede fatningshuse og baldakin af bruneret metal, monteret med fire blus med skærme af ravfarvet glas. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. Diam. 64.

Rettelse 19/11–2018 : Fire bundskåle ravfarvet glas medfølger.

En overskærm med revne. Brugsslitage. Ridser og mærker. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. november 2018

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK

14 bud

26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK