Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Næsehorn i en lysning. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 25×34.
Proveniens: Arkitekt Folmer Christensen, tilsynsførende arkitekt for Vilhelm Wohlerts Tegnestue i.f.m. den første ombygning af Louisiana Museum for Moderne Kunst. Folmer Christensen modtog værket som en gave fra Louisianas stifter, Knud W. Jensen. Siden nedarvet i Folmer Christensens familie.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020