1950/​31

Christine Sundberg (f. Kalmar 1837, d. Paris 1892)

Portræt af en ung pariserinde med tørklæde om håret og guldørering. Sign. Christine Sundberg 1888. Olie på lærred. 46×37,5.

Et lille hul (ca. 1,0×2,0 cm). Minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag