1950/31
Christine Sundberg (f. Kalmar 1837, d. Paris 1892)
Portræt af en ung pariserinde med tørklæde om håret og guldørering. Sign. Christine Sundberg 1888. Olie på lærred. 46×37,5.
Et lille hul (ca. 1,0×2,0 cm). Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag