1607/515
Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)
Fritstående tre-personers sofa med stel af bøg. Sider, ryg samt dybthæftede hynder betrukket med patineret naturskind. Model EJ 315–3. Formgivet 1975. Udført og mærket hos Erik Jørgensens Møbelfabrik. H. 75. L. 210. D. 76.
Brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter og overfladiske krakeleringer. Ene ende med rift i skind, bagside med mindre slag.
Moderne kunst og design, 16. februar 2016
Vurdering
Hammerslag