Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky (f. Smolensk 1868, d. Berlin 1945)
I en russisk kirke. Sign. N. Bogdanoff-Belsky. Olie på plade. 27×22.
Proveniens: Sælgers danske farfar tog til Riga som fordforhandler i 1920'erne. Her så han flere kunstudstillinger og erhvervede blandt andre nærværende maleri. Farfaderen stiftede også familie, og de flygtede til Danmark ved udbruddet af 2. verdenskrig.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017