Jeanne Grut (f. Nøjsomhed, Købelov Sogn 1927, d. 2009)
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
En samling dyrefigurer af stentøj, modelleret i form af bl.a. kaninunger, elefantunger og mammuter. Dekoreret med Sung glasur og bjørneglasur. Alle sign. monogram. Kgl. P. H. 6,5–19. (16)
Bestående af: Kaninunger nr. 22685 (2 styk), 22692, 22653, 22690 og 22693. Kanin nr. 22694. Elefantunger nr. 22764, 22741, 22740. Lille hund nr. 22771. Elefant nr. 20186 (2 styk). Mammut nr. 20207. Elefant nr. 21517. Stor mammut nr. 20138.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kanin nr. 22694: 3. sortering. Elefantunge nr. 22740: 3. sortering. Stor mammut nr. 20138: Et lille afslag på halens spids.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
25 bud