C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Marine med klippekyst og i horisonten sejlskibe. Sign. C. F. S. 18 Mai 1867. Betegnet på bagside Professor Fr. Sørensen, Klippeparti fra Lysekil i Sverige. Olie på papir monteret på malepap. 31×45.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021