866/​985

Ebbe Stub Wittrup (f. Aarhus 1973)

Købt af Det Nationale Fotomuseum i september 2016.

“Presumed Reality” #2, 2007. Ed. 1/5 + 2 AP. C-print, signeret, nummereret og dateret af kunstneren på bagsiden. Indrammet. Lysmål 90×130 cm.

Reference: Gitte Broeng and Rune Gade: Ebbe Stub Wittrup. “Presumed Reality”. 2011.

Proveniens: Galleri Hornbæk.

Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK