891/​207 Fransk Louis XVI obelisk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze. Skiven signeret 'Piolaine a Paris'. Paris, ca. 1785. H. 54. B. 24,5. D. 15,5.

Be­skriv­el­se

Fransk Louis XVI obelisk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, top med astronomisk armillarsfære, plakette med to dansende unge piger med globe og amorin, urskive af hvid emalje med gennembrudte visere, base af mørk marmor med balustrade med kæder. Skiven signeret 'Piolaine a Paris'. Paris, ca. 1785. H. 54. B. 24,5. D. 15,5.

Literatur: Pierre Kjellberg, “La Pendule Francaise”, lignende kaminur afbildet og beskrevet s. 179, pl. IV.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

75.000 kr.

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel