Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Komposition. Sign. monogram 32. Olie på lærred. 90×112.
Proveniens: Friherre Herbert von Garven Garvensburg. Erhvervet på dennes dødsbo-auktion i København 1953.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018