2108/856
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et sæt på fire spisestole med stel af eg. Sæde betrukket med sort skind. Model 3236. Formgivet 1955. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Senere skruer. Nogle finérskader.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud