L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Vej ved gadekæret i Baldersbrønde. Efterår. Fint gråvejr.” Sign. L. A. Ring 1904. Olie på lærred. 45×56.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 533.
Proveniens: Eleonora Vogt-Møller (1910).
Malerier og tegninger, 28. februar 2017