2419/527
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Rotang”. Et par lænestole af mahogni med fransk rørflet i sider og ryg, løse hynder betrukket med lyst skind. Designet 1975. Udført og mærket hos Norell, Sverige. (2)
Ridser og mærker. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag