903/​81

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Udsigt over Lillebælt. Frederiksgave”. Ca. 1846. Usigneret. Olie på træ. 34×46.

Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 231.

Litteratur: Suzanne Ludvigsen, “Maleren Dankvart Dreyer”, 2008 bind II afb. s. 97. Bind I afb. og omtalt 248–249.

Proveniens: Auktion Hotel Bristol 1916 nr. 23. Ulrika Thomsens dødsboauktion, Charlottenborgs Udstillingsbygning 1924 nr. 21. Gave fra stadsarkitekt Salomon Sørensen, Malmø til hans hustru Anna mellem 1924 og 1938.

Frederiksgave eller Hagenskov er bl.a. kendt fra Jens Juels monumentale maleri “Det Rybergske familiebillede” med storkøbmanden Niels Ryberg og søn og svigerdatter med herregården i baggrunden, på Statens Museum for kunst. (Inv.nr. KMS6251).

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK