Jens Jacob Bregnø (f. Hornum 1877, d. Søborg 1946)
“Paradis”. Figurgruppe af blanc de chine i form af mand og kvinde. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Dahl Jensen, 1184. H. 25,5.
2. sortering. Figurens nederste del med brændingsrevner - nogle af disse udfyldte.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
12 bud