2004/​873

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Mokkaservice af sterlingsølv bestående af mokkakande, sukkerskål samt flødekande. Låg med ciseleret harlekinmønster i relief. Kugleformede lågknopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Just Andersen, Sterling Denmark, 2488. Samlet vægt 814 g. H. 7,5–21. (3)

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Mokkakande og sukkerskål hver med én minimal bule.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

12 bud

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK