2004/​873 Just Andersen: Mokkaservice af sterlingsølv bestående af mokkakande, sukkerskål samt flødekande. (3)

Be­skriv­el­se

Mokkaservice af sterlingsølv bestående af mokkakande, sukkerskål samt flødekande. Låg med ciseleret harlekinmønster i relief. Kugleformede lågknopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Just Andersen, Sterling Denmark, 2488. Samlet vægt 814 g. H. 7,5–21. (3)

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Mokkakande og sukkerskål hver med én minimal bule.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

12 bud

6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.