Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Mokkaservice af sterlingsølv bestående af mokkakande, sukkerskål samt flødekande. Låg med ciseleret harlekinmønster i relief. Kugleformede lågknopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Just Andersen, Sterling Denmark, 2488. Samlet vægt 814 g. H. 7,5–21. (3)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Mokkakande og sukkerskål hver med én minimal bule.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
12 bud