2034/809
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og banesyet ryg betrukket med mønstret gul uld. Model 1518. Udført hos Fritz Hansen, 1930'erne-40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med slitage, herunder defekter og smuds.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag