Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Leon Galleto (f. Strasbourg 1931, d. Sonoma, California 2009)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
En samling stentøj bestående af seks vaser, fad, figur, tre skåle, et vægrelief samt to små lysestager. Dekoreret med glasurer i brunt, grønt og blåt. Hovedparten sign., alle udført og stemplet hos Saxbo. H. 2. - 16. (14)
Cylinderformet, lav rødbrunglaseret vase med lille afslag på øverste kant. Lille skål med rødbrun glasur: Med lille afslag på kant.
Moderne kunst og design, 24. september 2013
12 bud