2438/208
Tre kinesiske paneler af udskåret træ med svungen design og dragehoveder all over. Senere monterede som låger med rammer af egetræ. 19. årh. Lysmål 114×46. (3)
Proveniens: hjembragt af nuværende ejers familie, der arbejdede i Kina for Det Store Nordiske Telegraf-Selskab.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering